Duben na zahradě: seznam jarních úkolů pro zahrádkáře

Duben bývá jedním z nejnáročnějších měsíců, ať už je vaše zahrada okrasná nebo užitková. Je spousta prací, které na vás na jarní zahradě čekají. Víte, jak se postarat o trávník, které druhy květin v tomto období kvetou, jak na okrasné dřeviny? Vše se dozvíte v následujícím článku. Doufáme, že vám bude k užitku a přečtete si jej s chutí.

Duben je ideální doba na založení nového trávníku

Plánujete si zařídit u svého domu hladký „golfový“ trávník? Právě duben je ideálním obdobím pro jeho výsev. Nezapomeňte na pečlivou přípravu půdy, dodání živin a hnojiv. Travní směs volte s ohledem na druh půdy, který se na vaší zahradě vyskytuje.

Že trávník už máte? V tom případě je třeba se o něj dobře postarat. Pečlivě odstraňte mechový porost a odumřelé listí. Vyhrabaný mech klidně přidejte do kompostu. Pokud máte s mechem větší problémy, pomůže vašemu trávníku důkladné provzdušnění, prováděné speciálními hráběmi nebo strojně (tzv. vertikutace). Zatravněné plochy v pravý čas posekejte na zhruba čtyři až pět centimetrů Poprvé byste měli trávník sekat v době, kdy kvete zlatý déšť. Nezapomeňte posekaný trávník hned zavlažit a přihnojit. Sekání trávníku také závisí na druhové skladbě. Při vyšším obsazení výběžkatých trav se trávník seká častěji a více nakrátko.

I v dubnu můžete vysévat některé druhy okrasných květin

K výsevu v dubnu se hodí letničky. Otužilé květiny můžete sázet přímo na záhony, choulostivější si předpěstujte ve skleníku. V průběhu dubna vás svými květy potěší především cibuloviny (tulipány, narcisy nebo hyacinty). Kvést začnou také dvouletky (typicky sedmikrásky a macešky) a trvalky (oblíbené druhy jsou třeba plicník, kamzičník, tařice, koniklec). Typické květy, které pozná snad každý, vyžene v tomto období zlatý déšť, ke kterému se může přidat sakura či magnólie.

Vaši péči si v dubnu vyžádají také okrasné dřeviny

Je dobré okrasné keře v dubnu přihnojit (to se týká i trvalek). Poskytněte jim vydatnou zálivku, můžete je i prostříhat. Pokud uvažujete o vysazení nových dřevin, sázejte takové, které raší později a nemají rády chladnou zimu. Díky včasnému vysazení si stihnou vytvořit během jara a léta silný kořenový systém. U stromů odstraňte veškeré suché, nemocné nebo namrzlé větve. Zejména listnaté stromy vydatně zalejte, aby se po zimě pořádně vzpamatovaly.

Kromě ostříhání dřevin byste měli se zahradnickými nůžkami navštívit také růže. Mnohokvěté sestříhejte na sedm oček, velkokvěté na tři očka. Popínavým růžím pouze odstraňte vrcholové výhony. Také u růží můžete v dubnu přihnojit. Podívejte se na zahradě po plevelu a nemilosrdně ho vytrhejte, ať nebrání ostatním rostlinám v jarním růstu. Uvažujete o pořízení nového živého plotu? Duben je k jeho vysázení ideálním časem. Vysadit můžete také listnaté keře bez kořenových balů, jehličnany naopak předrašené s kořenovým balem. Pokud se chystáte na řízkování tújí, tisů nebo jalovců, směle do toho, v dubnu přišel váš čas.

Úkolů, kterých byste se v sílícím jaru měli na zahrádce zhostit, není málo. V květnu a dalších měsících však přijde odměna v podobě krásně rozkvetlé zahrady a parádního trávníku u domu. A to za to stojí, co říkáte? Doufáme, že se vám dnešní článek líbil. Pokud jste v něm našli užitečné informace, budeme rádi, když jej budete sdílet se svými kolegy, přáteli a známými.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace