Jak ošetřit vodu v bazénu po zimě

Abyste měli v bazénu vodu vždy čistou, nezkalenou a mohli si užívat letních vodních radovánek na zahradě, je třeba věnovat vodě pravidelnou péči. Důkladnou kontrolu a případné úpravy vody v bazénu byste měli provést zvláště po zimě, kdy bývá bazén zanesený a vyžaduje více práce. Zajímá vás, jaké má mít vaše voda ideální hodnoty pH a jakou chemii použít na její čistění a úpravu? Víte, jak správně chlorovat a zbavit se problémů s řasami a kaly? V dnešním článku se podíváme podrobněji na ošetření vody po zimním období.

Správná filtrace je základ čistého bazénu

Písková filtrace s odpovídajícím výkonem je klíčovým předpokladem čisté vody. Pokud vám filtrace nefunguje tak, jak má, ani se sebevětším množstvím chemických přípravků kvalitní vody nedosáhnete. Kapacita filtru má být zhruba taková, aby jednou za 5–6 hodin zvládl přefiltrovat všechnu vodu z bazénu. Abyste udrželi čistou pískovou filtraci, propírejte ji zhruba jednou za 2 týdny. Úplná výměna filtru je individuální záležitostí. Může být nutná už po dvou letech, ale filtr vám také může klidně vydržet tři nebo čtyři roky. U zastřešených bazénů se filtr vyměňuje zhruba až po pěti či šesti letech. Indikátorem výměny je písek vracející se zpětnými tryskami do bazénu. Pokud takovou závadu pozorujete u svého bazénu, je už písek opravdu mechanicky zničený. Pokud na péči o filtr nemáte čas nebo si nechcete přidělávat starosti navíc, dobrou alternativou může být objednání profesionálního servisu bazénů.

Před úpravou vody nejprve změřte její pH

Velice důležitým indikátorem kvality vody je hodnota pH, neboli vodíkový exponent. K měření pH slouží různé kapkové testery, měřiče a lakmusové papírky. Hodnotu pH měřte během koupací sezóny průběžně, nejlépe jednou týdně. Ideální voda ve vašem bazénu by se měla pohybovat v rozmezí pH 7,0 a pH 7,4. Nižší hodnoty znamenají, že voda ve vašem bazénu je příliš kyselá, vyšší značí přibývající zásaditost.

Kyselejší voda zvyšuje nebezpečí koroze kovových materiálů (i nerezu) a způsobuje vyblednutí barev plastových folií. Sloučeniny chloru a dusíku také dráždí oči a sliznice. Příliš zásaditá voda může vést k podráždění pokožky, ucpávání filtrů pak způsobuje horší působení chloru při dezinfekci. Pokud tedy ve svém bazénu zjistíte nevyhovující pH vody, měli byste to co nejrychleji napravit. Na trhu pro tento účel najdete řadu regulátorů kyselosti a zásaditosti vody od různých výrobců.

S jakými problémy kvality vody se můžete setkat?

Voda v bazénu nemusí mít jen nevyhovující pH, potkat vás může i řada dalších, více či méně běžných nepříjemností. Vodu znečišťují různé mechanické nečistoty, o které se ale většinou postará filtrace, případně je můžete snadno odstranit bazénovými síťkami či bazénovými vysavači. Na znečištění se ale také mohou podílet přírodní mikroorganismy, například řasy, bakterie či viry.

Obtížné jsou i drobné částice tuků, kůže a bílkovin, jejichž zdrojem jsou opalovací oleje, kožní tuk z potu či kosmetické prostředky. Tyto nečistoty se rády usazují na stěnách bazénů v úrovni hladiny vody, kde poté vzniká tmavá linka. Této čáry u hladiny se můžete zbavit prostřednictvím různých čističů stěn a mechanických pomůcek. U bazénu s fólií se ale vystavujete riziku, že se nevratně poškodí kresba na fólii. Pokud se tato linka nesmývá pravidelně, je obtížnější ji umýt a v některých případech už to ani nelze provést. Zákaly také mohou tvořit rozptýlené jíly, barviva nebo částečky uhličitanu vápenatého. Pokud váš bazén čelí nečistotám, kterých vás nezbaví pískový filtr, je třeba nasadit těžší zbraně.

Vločkováním se zbavíte těch nejhorších nečistot

Díky vločkování (setkat se můžete i s termínem flokulace) můžete vytvořit z těžko zachytitelných kalů snadněji filtrovatelnou formu. Pomocí vločkovacích prostředků vytvoříte objemné částice vázané do vločkové formy – tyto vysrážené chuchvalce je poté nejsnazší odstranit bazénovým vysavačem. Doporučujeme tyto nečistoty odstraňovat přímo do odpadu filtrace, aby se dále neusazovaly v pískovém filtru a tím jej nezanášely.

Správnou aplikací chloru se zbavíte kalů, řas nebo vysoké koncentrace železa

Použití chloru v bazénu se prostě občas nevyhnete – zejména, pokud bazén připravujete na novou sezónu po zimě nebo jste se zrovna vrátili po delší dovolené a o bazén se nikdo nestaral. Dezinfekce vody jinými prostředky, například aktivním kyslíkem, solí nebo UV lampami chlor nenahradí, pouze snižuje jeho spotřebu na minimum.

Věděli jste, že pokud váš bazén nepříjemně zapáchá chlorem, je to paradoxně tím, že je voda chlorovaná nedostatečně a obsahuje příliš mnoho chloru nevázaného? Před úpravou chloru ovšem nejprve zkontrolujte hodnotu pH a upravte ji na správnou hladinu. Chlor v bazénu hraje nezastupitelnou roli, protože nejen usmrcuje bakterie a mikroorganismy, ale navíc bazén zbavuje nečistot. Je dobré si uvědomit, že při vysokých teplotách vody, způsobených například přímým slunečním světlem, se část chloru může z vody odpařovat. Během horkých letních dní se proto u venkovních bazénů doporučuje provést kontrolu chloru večer.

Doufáme, že vám náš článek pomohl ke snadnému udržení čisté a průzračné vody ve vašem bazénu. Nejste si jistí, jak si s údržbou bazénu poradit, nebo na to nemáte čas? Potřebujete profesionální servis bazénů, kvalitní příslušenství nebo „jen“ radu odborníka? Podívejte, jak vám s údržbou, návrhy a realizací bazénů můžeme pomoci my.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace