Jak připravit zahradu na jaro? A kdy s přípravami začít?

Vláda zimy sice ještě zdaleka není u konce, dny se však už pomalu prodlužují a občas se nás decentně dotknou i sluneční paprsky. Přemýšlíte, jak na jaro připravit i svoji zahradu? Víte, jak ošetřit stromky, jak upravit půdu, vyčistit jezírko, odzimovat bazén a ošetřit trávník po zimě? A věděli jste, že krtci vám na zahradě nemusí jen škodit, ale mohou vám s přípravami i pomoci? V následujícím článku bychom vám rádi dali několik zajímavých tipů, jak a kdy začít s přípravami zahrady na jaro.

Ošetřete stromy a keře po zimě

Nezapomeňte na péči o dřeviny – v zimě v jejich kůře přežívá nejvíce larev a škůdců. Jakmile skončí mrazy, opláchněte je postřikem. Dále je vhodné stromy a keře proklestit, zbavit je dlouhých letorostů a zkrátit příliš dlouhé výhony. Prořežte opadavé i neopadavé keře – s výjimkou těch, které brzy z jara pokvetou. Mají vaše stromy rány od mrazu? Ošetřete je štěpařským voskem nebo speciálním stromovým balzámem. Až se ještě více oteplí, můžete pár centimetrů nad zemí sestříhat okrasné trávy a trvalky. Péči o stromy sice při troše dobré vůle zvládnete sami, je ale časově náročná a je třeba ji provádět pravidelně a s citem. Chcete mít na zahradě okrasné stromy, ale nejste si jisti, jak se o stromy starat? Nemáte na to čas? Dobrou alternativou může být využití služeb odborníků.

Osejte nový trávník a péči věnujte i starému

Trávník je kapitola sama pro sebe. Záleží především na tom, jaká byla předchozí sezóna a zda má vaše zahrada za sebou mírnou, nebo náročnou zimu. Chystáte se osít nový trávník? Začněte s přípravou terénu hned poté, co sejde sníh. Zryjte potřebnou plochu, zbavte ji kamenů a kořenů, roztlučte případné hroudy. Půdu můžete také zlepšit přidáním rašeliny. Protože semena plevele začínají klíčit dosti brzy, ošetřete preventivně půdu nějakým selektivním herbicidem. Pokud již máte na svém pozemku starý trávník, buďte na něj v únorovém období opatrní. Šlapejte na trávník co nejméně, protože během mrazivých dní byste mohli polámat probuzená stébla trávy. Až mrazy skončí, dodejte trávníku novou výživu a jemně ho poprašte kompostem.
Z trávníku byste měli po zimě odstranit mech a odumřelé rostliny, tedy listy a další organický materiál. Pro krásně zelený a hustý trávník je nutná také vydatná zálivka, ale s tou počkejte až na teplejší dny. Pokud používáte zavlažovací systém, je třeba ho po zimě znovu zprovoznit. Celý proces vám zabere asi do dvou hodin, opět záleží na velikosti systému, počtu sekcí a jeho technickém stavu. Podrobně se budeme odzimování zavlažovacích systémů věnovat v samostatném článku.

Upravte půdu podle toho, co plánujete pěstovat

Každý rok je trochu jiný, co se počasí a teplot týče, a vaše zahradničení by to mělo respektovat. Jak tedy poznáte, kdy začít s úpravami na zahradě? Nejlepším ukazatelem je teplota půdy – měřte ji běžným teploměrem v ranních hodinách asi v hloubce 5–10 cm. Až celý týden vydrží nad 7 °C, poznáte, že nastal správný čas. Pokud chcete mít jistotu, že vaše půda je vhodná pro pěstování zvolených rostlin, změřte její pH. Pro zahradnické účely bohatě stačí běžné jednorázové měřiče pH (např. lakmusové papírky). Ideální hodnoty se pohybují mezi 5,7 až 6,7, setkat se ale můžete i s rostlinami, kterým se daří v zásaditějším (např. hořčice či komonice) nebo kyselejším (jitrocel, šťovík) prostředí. Kyselost lze zmírnit vápněním a dobrým odvodněním drenážními trubkami.

Rýt či nerýt?

Správný zahradník většinou zryl své záhony už na podzim, proto není často nutné půdu opětovně rýt před začátkem jara. Půda má navíc většinou po zimě dobrou strukturu – drobtovitou, ne příliš jemnou a s drobnými hrudkami. Pokud ale v zimě hodně sněžilo, může v některých případech dojít vlivem srážkové vody ke slehnutí. V tom případě se rytí nevyhnete, spojte ho také se zapravením vyšší (asi 20 cm) vrstvy nevyzrálého kompostu do zeminy. Díky rytí navíc promrznou semena plevele, která přetrvávají schovaná v zemi. Půdu můžeme prokypřit a urovnat také kultivátorem. K tomuto účelu použijeme plečky se třemi pevnými hroty nebo kombinovaný kypřič.

Už během zimy si můžete připravit sazeničky

Nemusíte mít fóliovník či skleník, nové sazeničky si můžete předpěstovat i doma v květináči. Jako ideální zemina na předpěstování může posloužit například ta z krtinců. Většina zahrádkářů nemá krtky zrovna v lásce, my pro vás máme ale jednoduchý tip, jak proměnit nepřítele v užitečného pomocníka. Hlína z krtinců je totiž provzdušněná a lehká, po prosetí ji můžete směle použít k plnění truhlíků a květináčů.

Připravte na jaro i své jezírko či bazén

U zahradního jezírka záleží na tom, jaká opatření jste u něj před zimou udělali. Jezírko se například často zakrývá konstrukcí s igelity, aby do něj nepadal sníh. Pokud v něm máte ryby, dává se do jezírka také vyhřívání. Nejprve tedy po skončení mrazu a opadnutí sněhu odstraňte případnou krycí konstrukci a ohřívač. Poté přezkoušejte veškerou techniku nutnou k chodu jezírka. Zkontrolujte břehy, zda nikde nejsou uvolněné kameny nebo desky. Nutné je také propláchnout filtr, vyčistit, rozebrat a zkontrolovat vodovodní potrubí, zda v něm nejsou nějaké usazeniny a zda dobře těsní… práce budete mít zkrátka víc než dost. Filtraci spusťte co nejdříve, ideálně v době, kdy se již teplota permanentně drží nad 5 °C. Měli byste také z jezírka odstranit zetlelé rostliny a napadané listí. K čištění použijte zahradnické nůžky či teleskopické sítě. Nánosy ze dna odstraňte pomocí jezírkového vysavače. Jednou za pět let se doporučuje provést „generální úklid“ jezírka.

Odzimování bazénu by mělo proběhnout zhruba v době, kdy se již denní teploty nedostávají pod bod mrazu. Příprava bazénu po zimě je časově poměrně náročný proces, který však zvládnete i sami. Očistěte dno a stěny bazénu od usazenin a zapojte filtraci a solární ohřev. Vodu doplňte asi do úrovně středu skimmeru a dalších 24 hodin ji filtrujte. Zkontrolujte a upravte tvrdost a pH (mělo by být mezi 7,2–7,6). Aplikujte chlór a přeměřte jeho hodnoty (jeho obsah by neměl být nižší než 0,3 mg/l). Nyní máte hotovy základní úkony nutné k tomu, abyste si mohli začít užívat svůj bazén. Nezapomínejte ale na pravidelnou údržbu a kontrolu vody.

Zaujal vás náš článek a zajímá vás, jak vám můžeme pomoci s péčí o vaši zahradu? Podívejte se, čím vším se v servisu zahrad zabýváme.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace