Vy ještě zaléváte ručně? Spočítejte si s námi, kolik ušetříte času a vody se zavlažovacím systémem

Bez pravidelného zavlažování se neobejde žádná zahrada ani trávník, to je jasné. Raději ale odložte svou starou konev i hadici a přejděte na automatizovaný zavlažovací systém – výrazně ušetříte čas i peníze. Využijte možnost naprogramovat spuštění závlahy, abyste zalévali rostliny v ideálních časech – například ráno a večer – což jistě oceníte nejen o dovolených.

Kolik vody váš trávník potřebuje?

Údržba prvotřídního trávníku a péče o něj je docela věda. Kromě kvality půdy, výběru travní odrůdy, teploty a světla je důležitým faktorem také pravidelné dodávání závlahy. Jakou dávku vody byste měli svému trávníku poskytnout? Částečně se o zavlažování postará příroda – v českých klimatických podmínkách vám roční srážky pokryjí asi třetinu až polovinu potřebného množství. Běžný trávník si vyžádá během svého vegetačního období od začátku jara do podzimu asi 600–800 mm vody na metr čtvereční. Podle tohoto údaje si můžete lehce spočítat, že týdně byste měli na m2 spotřebovat zhruba 25–40 litrů vody. Toto množství se může lišit podle propustnosti podloží, na kterém je trávník založen – propustnější prostředí si vyžádá vody více.

Jak často byste měli trávník zalévat?

Odpověď na výše položenou otázku bude záležet na stáří trávníku. Čerstvě založený trávník byste měli zalévat častěji, klidně i několikrát denně po malých dávkách. Když trávník zakládáte, nemá ještě dostatečně vyvinuté kořeny a není tedy schopný zadržet tolik vody. Zalití příliš velkým množstvím vody by naopak mohlo vést až k vyplavení semen a živin. Asi po 5–7 týdnech už by měl mít trávník silnější kořenový systém, takže můžete postupně snižovat frekvenci zalévání – nejprve na 1x denně (ideálně ráno) a po dalších asi třech měsících už můžete zalévat dvakrát či třikrát týdně. Obecně platí, že trávníku byste měli dodat tolik závlahy, aby byla půda vlhká do 8–12 cm. Do takové hloubky totiž zhruba sahají travní kořeny.

Jak vám automatické zavlažování pomůže ušetřit peníze?

Někteří lidé se obávají, že s instalací systému automatického zavlažování jim stoupne spotřeba vody na zahradě. Opak je ale pravdou – díky optimalizaci zavlažování se nemusíte obávat úniku vody při opomenutí utažení kohoutku (což se může stát, kdybyste zalévali hadicí) ani převlažení. Navíc ušetříte dost času, který můžete využít jinak. Díky automatizovanému zavlažování navíc dokážete poskytnout každé části zahrady přesně tolik vláhy, kolik potřebuje, což je při ručním zavlažování téměř nemožné. Je těžké přesně vyčíslit, kolik peněz instalací automatického závlahového systému ušetříte, protože to závisí na mnoha faktorech – typu a velikosti zahrady, druhu půdy, pěstovaných rostlinách, nainstalovaném řešení, počasí apod. S ohledem na zkušenosti majitelů zahrad, kteří vyzkoušeli manuální i automatické zalévání, lze nicméně tvrdit, že roční úspory mohou dosáhnout až 40 %

Zalévání trávníku byste měli přizpůsobit také počasí a ročnímu období. Je jasné, že v horkých letních dnech a při déle trvajícím suchu byste měli trávníku dodat mnohem více závlahy, aby neuschl. Naopak v období hustých dešťů můžete zavlažování vypnout úplně. Chcete se dozvědět více o přizpůsobení zavlažování počasí a ročnímu období? Přečtěte si náš článek na toto téma. Potřebujete pomoci se servisem, návrhem nebo realizací zavlažovacích systémů? Obraťte se na nás.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace