Odzimování bazénu krok za krokem

Máte na zahradě bazén a neumíte si už bez něj svůj život představit? Určitě už se těšíte na teplé měsíce, které nastanou po končící zimě. Abyste si mohli bez starosti užívat koupání a vodní radovánky ve svém bazénu, je třeba jej po zimě dát opět do pořádku. Nejste si jisti, jaký by mělo mít správně provedené odzimování bazénu postup? V dnešním článku se krok za krokem dozvíte, jak odzimovat bazén, kdy s tím začít, jak je to náročné a také to, jak bazén vyčistit a připravit na další koupací sezónu.

1. Jak poznáte, že nastal správný čas na odzimování bazénu?

Příprava bazénu je činnost poměrně náročná na čas a přesné dodržení technických postupů, ale zvládnout ji můžete i sami. Činnosti nutné pro odzimování bazénu vám celkově zaberou minimálně 3–4 hodiny, podle velikosti bazénu a jeho filtračního okruhu. S odzimováním začněte, jakmile venkovní teploty stabilně překročí 10°C. Dá se říci, že pokud se teploty už týden pohybují nad hranicí deseti stupňů a ani výhledová předpověď nehlásí žádné zhoršení, můžete začít s přípravami bazénu. Ideální čas pro odzimování tak většinou přichází v březnu, ale to se může samozřejmě rok od roku lišit.

2. Zbavte se nečistot, kterých bývá bazén po zimě plný

Nejprve odkryjte a odstraňte plováky, kterými jste bazén přes zimu chránili. Pokud jste nechali bazén přes zimu odkrytý, musíte navíc počítat s velkou změnou pH vody. Předtím, než začnete s čištěním vlastního bazénu, ukliďte nejprve jeho okolí od spadaného listí a dalších nečistot. Nemělo by velký smysl pouštět se do čištění bazénu, pokud se v jeho těsné blízkosti nalézá něco, co by jej mohlo kontaminovat a zanášet. Stěny a dno bazénu očistíme od usazenin, a to pod i nad vodní hladinou. Pro tento účel můžeme využít bazénové kartáče nebo vysavače. Některé ruční kartáče na vysávání nečistot lze také napojit na externí motor filtrace přes hadici a vysávat s nimi bazén. Pokud se nalézají nějaké nečistoty ve vodě, vylovíme je pomocí hladinové a dnové síťky. Při běžném čištění vody v bazénu síťkou nebo bazénovým vysavačem vám zabere tato činnost až 2 hodiny.

3. Naplňte bazén vodou a spusťte filtraci

Zkompletujte filtraci a utáhněte důkladně všechny spoje. Pokud si nejste jisti, jak na to, raději kontaktujte specializovanou firmu. V této fázi už můžete napustit bazén novou vodou. Její hladina by měla dosahovat mezi rysky skimmeru. Zkontrolujte, zda rozvody dobře těsní, a případně je utěsněte. Kontrolu těsnění doporučujeme provést ještě jednou, asi za 1 měsíc, až nastanou teplejší dny. Nyní se dostáváme k profiltrování vody. Zapněte filtr a do skimmeru umístěte košík pro zachycení nečistot. Filtrace by následně měla běžet po 24 hodin, aby se voda důkladně vyčistila. Správně provedená filtrace vám ušetří náklady za chemickou úpravu vody během sezóny. Filtr se občas zanáší nečistotami, které byste měli pravidelně vybírat. Na péči o filtrační jednotku byste měli myslet pravidelně – vyžaduje minimálně dvakrát do měsíce propláchnutí písku. Pokud je voda i po filtraci stále zkalená, použijte vločkovač.

4. Zapněte čerpadlo a zkontrolujte kvalitu vody

Nyní již konečně můžete pustit bazénové čerpadlo. Během chodu oběhového čerpadla ale nikdy nepřepínejte funkci šesticestného ventilu, aby nedošlo k jeho poškození. Dále můžete zkontrolovat pH vody a přidat do bazénu chlór, případně vodu dále upravovat. Pokud chcete mít bazén s čistou vodou, je potřeba průběžně udržovat správné hodnoty hladiny Ph a chlóru, což zvláště na začátku sezony bývá obtížnější. Zajímá vás téma úpravy vody a chcete se o ní dozvědět více? Do budoucna připravujeme článek, ve kterém se na ni podíváme podrobněji.

Pravidelná péče o bazén je nutná, ale bohatě se vám odmění v podobě ničím nezkažené radosti z koupání a dlouhodobé trvanlivosti bazénu. Nevíte si s odzimováním bazénu a jeho údržbou rady? Nabízí se vám jednoduchá alternativa – podívejte se, jak vám můžeme s péčí o váš bazén pomoci my.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace