Zavlažovací systém – jak jej odzimovat a vyzkoušet před prvním spuštěním

Správně fungující zavlažovací systém vám ušetří spoustu práce se zahradou a trávníkem. Aby vám dobře a dlouho sloužil, je nutná jeho pravidelná údržba a důkladné zazimování před prvními mrazy. Nezapomeňte proto na podzim zavlažovací systém kompletně odvodnit, abyste jej na jaře mohli opět bez problému připojit ke zdroji vody a používat dál. Zajímá vás, kdy začít se spuštěním závlahového systému a jaký postup byste měli optimálně dodržet? Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.

Kdy odzimování zavlažovacího systému provádět?

Každý rok je samozřejmě jiný, ale obecně lze říci, že se spouštěním zavlažovacího systému byste měli začít v době, kdy už nehrozí pokles venkovních teplot pod bod mrazu. Záleží na tom, jak silná a dlouhá zima ten který rok panovala, ale většinou nastává vhodná doba pro odzimování v průběhu března. Spouštění závlahového systému na jaře sestává ze dvou činností – zavodnění závlahového systému a postupné kontrole všech jeho funkcí.

1) Smontujte znovu systém a propláchněte trubky

Záleží na tom, jakým způsobem jste svůj zavlažovací systém na podzim zazimovali. Odmontovali jste na zimu některé jeho prvky a otvory opatřili záslepkami? Nezapomeňte je na jaře znovu opatrně namontovat. Dejte pozor, aby se do jednotlivých rozvodů nedostala zemina, písek a další nečistoty. I přes veškerou opatrnost se ovšem na vnitřní straně trubek občas vytvoří jemný šlem – vrstva převážně biologických usazenin. Usazeniny v trubkách přes zimní období vysychají, praskají a zůstávají v potrubí. Z toho důvodu vám doporučujeme provést ještě průplach trubek – budete mít jistotu bezproblémového fungování systému. Znovu otevřete hlavní uzavírací ventily na přívodním potrubí a systém zavodněte. Do všech sekcí se postupně pouští voda a všechny sekce se jedna po druhé otevírají pomocí ovládací jednotky.

2) Zapněte a naprogramujte ovládací jednotku a vyčistěte hlavní filtr

Začněte provedením resetu ovládací jednotky. Pokud je třeba, vyměňte baterie. Spusťte zkrácený minutový režim závlahy na ovládací jednotce zavlažovacího systému. Jednotlivé sekce závlahy by se měly postupně otevírat a zavodňovat. Neměli bychom zapomenout také na kontrolu čistoty vložky filtru hlavního vodního zdroje. Bere si váš zavlažovací systém vodu z čerpací stanice? V tom případě musíte po zimě také znovu zprovoznit čerpadla, armatury, tlakovou nádobu a další prvky.

3) Ověřte správné nastavení ovládací jednotky a funkčnost senzorů

Na trhu existuje spousta různých zavlažovacích systémů, ale správné nastavení ovládací jednotky je klíčovým krokem pro každý z nich. Při odzimování závlahového systému nestačí pouze přepnout ovládání z OFF na ON, je třeba důkladně ověřit nastavení všech programů. Klidně si s ovládáním zavlažovacího systému trochu pohrajte a vyzkoušejte, zda je vše v pořádku. Fungují jednotlivé programy tak, jak mají? Nedochází k nějakým nepravidelnostem nebo časovým nepřesnostem? Ověřte si také, zda správně fungují a reagují jednotlivá čidla. Většina modernějších ovládacích jednotek vám nabízí různé způsoby kontroly funkčnosti závlahových systémů. Doporučujeme vám je určitě využít.

4) Zkontrolujte trysky v každé sekci a další prvky systému

Trysky je po zimě třeba zkontrolovat a seřídit tak, aby postřik pokryl celou požadovanou plochu. Případně můžete také znovu nastavit či upravit výseč trysek. Nastavení trysek se provádí mnoha způsoby a záleží také na typu trysek. Na všechny typy existují speciální přípravky či klíče, které usnadňují demontáž, čištění a následné nastavení výseče a částečně i průtoku trysky.
Důležité je také zkontrolovat všechny další prvky zavlažovacího systému, od těsnosti šroubení na hlavním rozvodu přes čištění filtrů a kontroly těsnosti u hlavního ventilu až po kontrolu sekčních ventilů v jednotlivých šachtách.

5) Pokud máte čerpadlo, nezapomínejte na ně ani přes zimu

Je zdrojem vody vašeho závlahového systému čerpadlo? Pak je důležité jej několikrát kontrolně spustit i během zimy. Zamezíte tím zatuhnutí vinou vodního kamene. Pokud nezvládnete kontrolu čerpadla sami, raději si na to sežeňte odborníka. Určitě je také vhodné zkontrolovat vodu v jímce, vyčistit ji a připravit na novou sezónu.

6) Zavlažovací systém vyžaduje pečlivou údržbu po celý rok

Několikrát za sezónu zkontrolujte a upravte data na ovládací jednotce, aby zavlažování přesně odpovídalo potřebám vaší zahrady. Jednou měsíčně je také vhodné překontrolovat stav jednotlivých trysek a nastavení postřikovačů. Nezapomínejte občas také překontrolovat vložku filtru a v případě potřeby ji vyměnit. V závislosti na kvalitě servisu a kvalitě vody je třeba také jednou za čas (5 15 let) přetěsnit a vyměnit hlavní komponenty.

Zprovoznění závlahového systému po zimě vám při troše šikovnosti a praxe bude trvat asi do 2 hodin. Záleží samozřejmě také na rozsahu vašeho systému, způsobu, jakým jste ho zazimovali, a případné potřebě vyměnit či opravit jednotlivé komponenty. Nevíte si se zprovozněním zavlažovacího systému rady nebo na to nemáte čas? Potřebujete odborný servis nebo výměnu komponentů? Snadná pomoc – podívejte se, jak vám se zavlažováním zahrad a trávníků můžeme pomoci my.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace