Okrasná zahrada se stane vaší oázou klidu. Podívejte se, jak může vypadat i vaše okrasná zahrada.

Chcete mít hned u domu perfektní okrasnou zahradu jako z pohádky? Zahradu, která by se stala vaším útočištěm před každodenním shonem i místem pro příjemné posezení s přáteli během slunečných dní? Návrh a realizace okrasné zahrady není ničím, co by se zvládlo přes noc. Je třeba myslet na spoustu detailů, estetický soulad, možnosti technického provedení a zasazení do celkového architektonického kontextu pozemku. Aby byl výsledek dokonalý, musí být spolu všechny zmíněné vrstvy ve vzájemné harmonii. Přemýšlíte, jak může vypadat vaše okrasná zahrada? Chcete vědět, jakých chyb se vyvarovat, a hledáte tipy na zajímavé zahradní prvky a okrasné rostliny? Právě vám jsou určeny následující řádky.

Důkladné naplánování okrasné zahrady je polovinou úspěchu

Předtím, než se do realizace okrasné zahrady pustíte, byste měli znát nejčastější chyby, kterých se lidé obvykle dopouští. Pokud až po dokončení zahrady zjistíte, že vám něco nevyhovuje, bývá obvykle velmi obtížné chyby napravit. Proto si dejte pozor na následující:

  • Špatný odhad vlastních možností – okrasná zahrada může být záležitostí poměrně náročnou, a to jak finančně, tak časově. Pokud nechcete, aby se časem stala přítěží, měli byste si dobře odhadnout především její rozsah.
  • Zanedbaná příprava pozemku – vycházejte vždy z kvality půdy, kterou případně vhodnými metodami vylepšujte. Pokud máte zahradu na jílovité půdě, pořídíte si bez námahy odolné keře a kvetoucí louku. Trváte-li ale na anglickém trávníku a exotických jehličnanech, připravte se na hodně práce.
  • Nevhodný výběr rostlin – rostliny jsou samozřejmě alfou i omegou každé zahrady a veškeré plánování by se od nich mělo odvíjet. V tuzemských zahradách jsou oblíbené například snadno dostupné túje, které jsou ale náročné na půdu. Vysazeny na nekvalitní půdě pak nevypadají dobře, což je ve výsledku kontraproduktivní. Nebojte se poohlédnout se po jiných, méně známých rostlinách, jako jsou například pustoryly. Co se týče nenáročných keřů, můžeme vám doporučit například vajgélie, kalinu nebo devaterník.

Čeho byste se měli na své zahradě vyvarovat?

Jsou věci, které by na vaší zahradě působily rušivě, nehezky, nebo by byly nepraktické. Příliš mnoho betonu určitě nepůsobí zrovna elegantně. Betonové prefabrikáty jsou sice obecně levné a dostupné, ale použijte je raději opravdu s mírou a zkuste je šikovně zamaskovat vegetací. Suché zídky vypadají mnohem lépe. Zkuste se také vyvarovat ostrých hran, zvláště na vyvýšených palisádách mezi záhony a trávníkem. Mohou být nebezpečné (nejen pro děti) a navíc jsou nepraktické při sečení trávníku.

Je jasné, že si chcete s návrhem zahrady vyhrát a zkusit různé kombinace materiálů a barev. Méně je ale skutečně někdy více – příliš mnoho různých barev a materiálů může ve výsledku působit chaoticky. Vyhněte se také betonovým napodobeninám dřevěných pražců, je to zbytečné předstírání. Raději si na zahradu pořiďte skutečné dřevo, klidně chemicky neošetřené.

Při plánování zahrady se vyplatí představit si její budoucí údržbu

Ne vždy je ideální sáhnout po notoricky známých materiálech a rostlinách a řídit se kritériem „soused to má přece taky“. Například zámková dlažba, která má pověst bezúdržbového povrchu, má sklony nasát spoustu různých tekutin – například motorový olej. Zvažte také, zda se má stát dominantou vaší zahrady velká plocha anglického trávníku. Péče o trávník je poměrně náročná a musí se dělat pravidelně, pokud chcete udržet jeho dobrý vzhled. Hezkou a o poznání méně náročnou alternativou k trávníku mohou být třeba okrasné trvalky a štěrk. Trávník na méně zatížených místech můžete také klidně nahradit mateřídouškou a vaší zahradě tak vdechnout charakteristickou vůni.

Současným trendem okrasných zahrad je návrat ovocných stromů a keřů. Touto módou se můžete klidně nechat inspirovat – s krásnými stromy získáte také přísun čerstvého ovoce z vlastní zahrady. Máte zahradu na rovném terénu a chcete ji oživit? Místo náročné a nákladné modelace terénu zvažte, zda není lepší volbou vysadit různě vysoké a tvarované rostliny. Pravidelnou údržbu si vyžádá také oblíbený živý plot. Pokud ho ale vysadíte ze směsi kvetoucích keřů, můžete ho nechat klidně růst volně. Nemusíte hned sahat po exotických a dobře vypadajících, nicméně choulostivých a vybíravých okrasných květinách. Skvělou službu vám prokáží nenáročné trvalky, třeba kombinace konvalinek, srdcovky a orlíčku. Nezapomeňte na malou fontánu či zahradní vodotrysk, za poměrně malou cenu dodají vaší zahradě nečekané kouzlo.

Plánování okrasné zahrady, její realizace a údržba je činností komplikovanou a nelehkou, o to více se vám ale odmění v podobě malého kousku rozkvetlého ráje. Nechte se inspirovat fotogaleriemi okrasných zahrad, projděte se po botanických zahradách nebo se podívejte na naše realizace. Hledáte pomocnou ruku s vybudováním vlastní zahrady? Rádi vám pomůžeme s jejím vytvořením i veškerým servisem.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace