Probuďte zahradu ze zimního spánku

Koncem zimy nastává nejvyšší čas začít přemýšlet o nové zahradní sezóně. Co vše byste měli na své zahradě zvládnout, až skončí mrazy? Víte, jak po zimě probudit trávník, jak se zbavit mechu nebo náletových rostlin a jak upravit půdu? To vše se dozvíte v dnešním článku. Doufáme, že vám naše tipy pomohou k tomu, aby se vaší zahrádce a trávníku dařilo dle vašich představ.

Kdy začít s odzimováním zahrady a probouzením trávníku?

Odpověď na tuto otázku se bude samozřejmě každý rok trochu lišit podle počasí. Obecně se dá říci, že až opadnou mrazy, roztaje sníh a denní teploty se začnou pravidelně pohybovat okolo 7°C, nastal váš čas. Půda by už také měla být opravdu rozmrzlá a oschlá, stejně tak i trávník. Na trávník rozhodně nevstupujte dříve, než půda oschne, abyste svůj pečlivě opečovávaný trávník „nevylepšili“ rozměklými blátivými stopami. Pokud na svém pozemku také zahradničíte a chcete zjistit, zda je vaše půda vhodná pro pěstování rostlin, můžete ještě změřit její pH. Stačit vám na to budou běžné jednorázové testery. Pokud se hodnoty pH vaší půdy pohybují zhruba mezi 5,7 a 6,7, měla by být ideální pro většinu plodin.

Regenerace trávníku po zimě: úklid a vertikutace

Trávník si přes zimu zažil své a nyní je třeba jej obnovit. Pokud bylo v zimním období hodně sněhu, můžete se setkat s plísněmi, prázdnými místy, řídkým porostem, mechem a dalšími problémy. Nejprve se zbavte mrtvé vegetace, mechu, suché trávy, spadlého listí, větviček a podobně. Očistěte trávník od všeho, co na něj nepatří. Další krok regeneračního procesu tvoří vertikutace, neboli prořezání.

Na vertikutaci použijte prořezávací hrábě vybavené dlouhou násadou, případně motorový vertikutátor. Ten je účinnější a oceníte ho zejména na větších plochách. Tímto způsobem odstraníte veškerou suchou trávu, bránící přístupu vláhy a dalších živin. Hlavním principem vertikutace je provzdušnění a zlepšení přístupu vody a živin ke kořenům. Vertikutace navíc lehce poruší travní kořeny, což trávník povzbudí k většímu větvení kořenového systému. Po prořezání se vám může stát, že trávník bude nějakou dobu paradoxně vypadat hůře než předtím. Nelekejte se, už po pár týdnech vyraší nové a zdravé travní výhonky.

Správné hnojení trávník na jaře povzbudí

S rostoucí venkovní teplotou se zvyšuje i energie, kterou rostliny spotřebují na metabolické procesy. V jarním období je třeba dodat trávníku především dusík (podpoří růst nových výhonků), mladší trávníky ocení i zvýšený přísun fosforu pro kořeny. Nejprve se provádí takzvané startovní hnojení, ke kterému byste měli přistoupit v průběhu března. Pro tento účel použijte buď čisté dusíkaté hnojivo nebo hnojivo kombinované (mělo by ale mít převahu dusíku). Doporučit vám také můžeme použití hnojiv s dlouhodobým účinkem, speciálně určených pro trávník. Dlouhodobá hnojiva mají účinek zhruba 8–10týdenní účinek a napomáhají trávníku ke zdravému růstu po celou vegetační periodu.

Jak se zbavit mechu?

Mech miluje kyselejší pH půdy, takže vám v sezóně růstu trávy doporučujeme nemulčovat, případně mulčování co nejvíce omezit. Mulčováním myslíme hromadění posekané trávy na určitých místech pozemku, což sice může fungovat jako ochrana proti plevelům, ale mulč také zadržuje vlhkost a může způsobit vznik plísní. Mulčovaný porost se postupně rozkládá, tvoří plsť a okyseluje půdu. Při hnojení trávníku také použijte ledek vápenatý (neboli dolomitický vápenec), který neutralizuje reakci půdy a nedává mechu šanci růst. Pokud se vám nedaří mechu zbavit, můžete trávník na postižených místech pokropit zelenou skalicí. Mech také rád roste na stinných místech, takže zvažte prořezání stromů na některých místech vaší zahrady. Pokud to není možné, raději nahraďte na obzvláště stinných místech trávník jinými druhy rostlin (břečťan či barvínek), aby se mechy nešířily.

Co s invazivními druhy rostlin?

Pokud svůj trávník pravidelně sekáte, zaléváte a hnojíte, měla by se vám většina druhů plevele vyhýbat. Přesto se vám však pravděpodobně tak docela nevyhnou. Budete je tedy muset po zimě buď vytrhat manuálně, speciálním nástrojem, nebo v nouzi postříkat herbicidem. Setkat se také můžete s takzvanými invazivními druhy rostlin, jako je například škumpa nebo bolševník. Tyto rostliny je třeba držet pod kontrolou, jinak vám na zahradě převálcují všechno ostatní. Vezměte na ně rýč, sekačku nebo křovinořez. Aby se náletové dřeviny na vaši zahradu nevracely, nezapomeňte také vykopat jejich kořeny. Případně si můžete zakoupit i speciální chemické prostředky účinné proti nezvaným hostům. Zajímavou alternativou pro ekologicky zaměřené vlastníky zahrad může být také dočasný pronájem skupinky koz – kozy velmi rychle zlikvidují veškerý plevel, bodláky, škumpu či křídlatky. Pokud si dáte pozor, aby vám nesnědly nic, co nemají, zanechají na vaší zahradě jen hebký golfový trávník.

Doufáme, že vám náš článek osvětlil některé spletitosti a záludnosti fascinujícího světa péče o trávník a vaší zahrádce se po letošní zimě povede ještě lépe. Nemáte čas starat se pravidelně o zahradu? Potřebujete pomoci nebo poradit s návrhem zahrady nebo údržbou trávníku? Podívejte se, co pro vás můžeme udělat my.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace