Zavlažování trávníku je potřeba přizpůsobit počasí i ročnímu období. Jak na něj?

Víte, že mnoho majitelů zahrad zavlažuje trávník málo, nebo dokonce vůbec? Vystavují se tím v horkých dnech nebezpečí spálení trávníku bez možnosti regenerace. Kvůli poměrně mělkým kořenům dokáže trávník využít jen pohotovou zásobu vody, nalézající se těsně pod povrchem, a je tak z velké části odkázán na vaši pomoc. Je jasné, že trávník bude vyžadovat jiné množství vody v horkém létě a jiné třeba během deštivého jara. Jak se ale ujistit, že mu dáváte skutečně tolik vláhy, kolik potřebuje? Čtěte dále a dozvíte se, jak na to.

Nepodceňujte zavlažování trávníku během letního sucha

Zní to možná jako zbytečná rada, ale až překvapivě mnoho majitelů trávníků se jí neřídí. V horku si váš trávník může vyžádat až 50 litrů vody týdně na metr čtvereční. Abyste zjistili, kolik vody trávník skutečně potřebuje, řiďte se podle jednoduchého vodítka. Nastavte základní zavlažování tak, aby se spustilo v 5 ráno. Zkuste v tuto dobu vstát (váš trávník si takovou oběť zaslouží) a zkontrolujte vlhkost trávy. Pokud je již v tuto dobu trávník suchý, zvyšte čas zavlažování o 100–150 %. Pokud je trávník ráno krásně zelený a vypadá v pořádku, můžete zvýšit asi o 50 %. Během extrémních such zalévejte každý den.

Potřeba závlahy se liší podle ročního období

V každém měsíci potřebuje váš trávník o trochu jiné množství vody. Při zavlažování je lepší dodat větší dávku najednou, aby voda prosákla alespoň do 15 cm. Zalévejte v intervalu 3–4 dnů, pokud má váš pozemek těžší zeminu, budou vám stačit větší intervaly – asi 6–8 dní. Pokud budete trávník zalévat každý den malým množstvím, jen snížíte ztrátu vlhkosti vypařováním a podpoříte klíčení plevele. Roční úhrn srážek v ČR pokryje během roku asi třetinu až polovinu potřebného množství vody pro trávník. Týdně potřebuje většina trávníků zhruba 25–40 litrů vody na metr čtvereční. Je tedy dobré minimálně při dlouhodobějších deštích sledovat množství srážek a patřičně podle nich zredukovat zavlažování.

Jakých nejčastějších chyb se majitelé trávníků dopouštějí?

Je to právě zavlažování, ve kterém se v péči o trávník nejčastěji chybuje. Jak již jsme zmínili, zvláště během suchých a horkých letních měsíců je třeba zavlažovat mnohem více, nejlépe ráno a večer, aby nám trávník neuschl a nezežloutl. Vyvarujte se ovšem zalévání trávníku za plného slunce, neboť byste svůj trávník vystavili riziku plísní a hub. Chybou je i přílišné sekání porostu. Ideální výška trávníku by se měla pohybovat v rozmezí 3–4 centimetry. V letním období ale nechte porost narůst o něco výše, aby se mu lépe schraňovala vlhkost. Pokud během extrémně horkých dní trávník příliš sesekáte, může vám uschnout. Toto pravidlo ale platí i naopak – během období dešťů zkraťte trávník klidně o něco více. Nezapomeňte také na dostatek živin, a to opět především během horka. První hnojení byste měli provést na jaře a v létě nastává čas na další. Ideální je použít hnojivo s dlouhodobým účinkem a nechat si poradit od odborníka, jaké je vhodné pro váš typ trávníku.

Doufáme, že pro vás byl článek užitečný a že se váš trávník bude vesele zelenat. Potřebujete pomoc či servis zavlažování trávníku? Nevíte si rady se zavlažovací technikou nebo nemáte čas věnovat se náročné starosti o zahradu? Podívejte se, jak vám můžeme pomoci.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace