Zelená voda v bazénu: jak se jí rychle zbavit a jak zařídit, aby se v bazénu už neobjevila?

Zelená voda patří k nejčastějším problémům, se kterými se majitelé bazénů čas od času potýkají. K zezelenání bazénové vody, způsobenému výskytem řas, dochází zvláště při skokovém oteplení během horkých letních dní, provázeném intenzivním slunečním světlem. Pokud se ve vašem bazénu množí řasy, patrně jste trochu zanedbali bazénovou chemii a hodnoty pH také nebudou zcela na předepsané úrovni. Nedaří se vám zelenou vodu v bazénu odstranit? V následujícím článku najdete návod, jak si s ní poradit.

Základem prevence proti řasám je správná hladina chlóru

Pokud je váš bazén cítit chlórem více než obvykle, znamená to paradoxně problémy s chlórováním. Váš bazén obsahuje především takzvaný vázaný chlór a málo chlóru volného. Je to právě chlór ve volném stavu, který je velmi účinný proti řasám. A co způsobuje nežádoucí vznik vázaného chlóru? Především byste si měli pečlivě přeměřit hodnotu pH vody v bazénu – pravděpodobně bude vyšší, než je předepsaný stav. Správně upravená voda by neměla být cítit chlórem prakticky vůbec.

Upravte pH vody a proveďte šokovou terapii chlórem

Klíčovým prvkem obrany proti řasám v bazénové vodě je úprava pH na správnou hodnotu. Vaše pH by se mělo pohybovat v rozmezí 6,5–7 (někteří odborníci udávají jako ideální rozsah 6,8–7). Počkejte asi 6 hodin a přidejte do vody trojnásobné množství chlóru oproti obvyklé dávce. Mějte neustále zapnutou filtraci a průběžně také měřte hladinu chlóru – měla by stále dosahovat vysokých hodnot. Zhruba po 4 hodinách přidejte do vody přípravek na odstranění řas dle návodu výrobce.

Pokud máte bazén zastřešený, je potřeba nechávat ho větrat. Stačit vám bude, když pootevřete moduly zastřešení – tím se k vodě dostane chladnější vzduch a řasy se vám ve vodě budou tvořit pomaleji, či dokonce vůbec. Důležitá je také správná délka cirkulace vody. Objem vody v bazénu by se měl „protočit“ minimálně jednou za den, u většiny bazénů se všechna voda profiltruje asi každých 6–7 hodin. Filtrování by tedy mělo být optimálně nastaveno podle velikosti bazénu a filtrační jednotky.

Vločkovač je skvělým pomocníkem při odstraňování řas

Asi za dva dny by mělo dojít k úplnému odumření řas. Nyní přidejte do vody vločkovač a po zhruba 4 hodinách působení vypněte filtraci. Nechte vločkovačem vysrážet odumřelé řasy (celý proces bude trvat asi 12 hodin). Vytvořené vločky vysajte do odpadu a filtraci opět zapněte. Raději zkontrolujte průchodnost filtrace a případně filtrační výplň propláchněte. Abyste měli jistotu, že vše funguje, jak má, můžete zkontrolovat i průchodnost předřadných košíčků čerpadla a skimmeru. Řasy ze dna a stěn bazénu můžete také odstranit vysavačem, pokud vám tento způsob lépe vyhovuje.

Někdy se ve vašem bazénu mohou vyskytnout také hnědé řasy. Ty poznáte na první pohled podle tmavě hnědých skvrn (především na dně bazénu) a budete na ně muset trochu jinak. Jsou totiž drsné a mechanicky se odstraňují opravdu špatně, a to také kvůli křemičitému obalu buněk u některých druhů. Pokud se setkáte s tímto problémem, je vaše bazénová voda pravděpodobně příliš tvrdá. Před aplikací odstraňovače řas proto rozhodně doporučujeme vodu nejprve změkčit.

Řasy jsou v přírodě běžnou součástí vodního ekosystému, ale ve svém bazénu je určitě nechcete. Dodržováním zásad úpravy bazénové vody a průběžnými kontrolami její kvality byste ale tvoření řas měli předejít. Pokud vám náš článek pomohl v boji se zelenou vodou, budeme rádi, když jej budete sdílet a podělíte se o něj se svými přáteli a kolegy. Nevíte si se zelenou vodou v bazénu stále rady nebo nemáte na náročnou péči o bazén čas? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.

Nemáte uživatelské údaje? Zaregistrujte se!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace